Milyen előnyökkel jár a kis- és középvállalatoknak (kkv) az EMAS bevezetése?
Minden szervezetnek van környezeti hatása, függetlenül a mérettől. Az előnyök és hasznok nagysága sem függ a vállalat nagyságától. Az anyaghasználat, a közművek használata, a hulladékok keletkezése, a szennyvíz elfolyás, a füst, a szagok, stb. minden szervezetnél jelentkeznek, és ez mind érinti a környezetünket.
A legtöbb környezeti hatásnak van pénzügyi vonatkozása is, mert például a nem megfelelő erőforrás használat pazarlást mutat. Általában megtévesztőek a költségek. Például a hulladék lerakás költségei is ilyenek. A valós hulladékkezelési költségek sokkal magasabbak, gyakran 10-szer, 25-ször nagyobbak, mint a lerakás költségei. Azért van így, mert a valós költségekbe felszámolják az energia, a víz, és a munkaerő ráfordítást és hozzáadják a szállítással és a csomagolással kapcsolatos költségeket is.
Az EMAS-ban nyilvántartott szervezetek száma jelentősen növekszik évről évre, ez a trend valószínűleg folytatódni fog. A nyilvántartott vállalatok beszállítóiknak is kezdik előírni a rendszer meglétét. A beszállítóknak célszerűbb minél előbb megfelelni e kérésnek, mint várni, hogy mi fog történi és csak akkor megszerezni, amikor már ténylegesen követelik tőlük. Ezért van az, hogy egy 1997-es kutatás adatai azt mutatták, hogy a nyilvántartott EMAS-t használó szervezetek 47%-ának kevesebb, mint 250 alkalmazottja van, és 14%-ának pedig kevesebb, mint 50 fő.
|
 |